98 The Beach

98 The Beach


Wednesday, February 12, 2020

Bulldogs Take 3-1 Lead

Owen Sound | by Fred Wallace  

Feb 12/20 Bayshore Broadcasting Morning Sports


Ontario Hockey League

Kitchener Rangers 3 Erie Otters 1
Guelph Storm 3 London Knights 1  


Rangers 3 Otters 1

Overage Liam Hawel scored twice for the Rangers who moved 3 points up on London for 1st in the Western Conference

Donovan Sebrango had the other Kitchener goal

Jacob Ingham made 37 saves for the Rangers to post the victory

Kitchener has won 4 straight and have points in 19 of their last 20 games

Maxim Golod scored for Erie who have lost 3 in a row and host Barrie tonight



Storm 3 Knights 1  

Eric Uba scored twice for the Storm who scored 3 times in the 3rd period to secure the victory

Ben McFarlane scored a shorthanded marker to the the game setting the stage for Uba's game winner and empty net clincher.

With the win, Guelph bypasses Owen Sound for 6th in the Western Conference

The Storm will host Owen Sound on Friday night ( 7 pm for Bearadio on 560 CFOS )

Jonathan Gruden  on a power play had the lone goal for the Knights

The loss snapped London's 10 game win streak.



Tonight

Hamilton Bulldogs at Owen Sound Attack

7 pm at JD McArthur Arena

Friday, the Attack are at Guelph to meet the Storm

You can hear the game Friday live on 560 CFOS with Kia of Owen Sound-Terry's Trailer Service Bearadio


Barrie Colts at Erie Otters   7 pm
Kingston Frontenacs at Oshawa Generals  7:05 pm
Saginaw Spirit at Sault Ste Marie Greyhounds  7:07 pm
 


WESTERN CONFERENCE

Kitchener         52 33 12 5 2 73
Saginaw          51 32 15 2 2 68
London           50 34 14 1 1 70
Flint                  51 32 17 1 1 66
Windsor          49 29 15 5 0 63
Guelph            51 26 19 2 4 58
Owen Sound  50 25 19 3 3 56
Erie                  51 21 20 4 6 52
Sault Ste Marie 52 24 26 2 0 50
Sarnia             52 17 29 5 1 40


EASTERN CONFERENCE

XOttawa         49 41 8 0 0 82
Sudbury          52 27 24 1 0 55
Peterborough 53 31 19 2 1 65
Oshawa           50 26 18 4 2 58
Mississauga   52 24 24 3 1 52
Barrie              49 22 22 3 2 49
Hamilton         51 21 23 6 1 49
Niagara           52 17 30 4 1 39
Kingston         50 17 29 2 2 38
North Bay       51 11 38 2 0 24

X = Clinched playoff spot

 

Vaughn CHL Team of the Week

The Canadian Hockey League today announced the 20th edition of the Vaughn CHL Team of the Week for the 2019-20 season based on individual performances from Feb. 3-9.

Leading the way is the WHL’s top point producer in Minnesota Wild prospect Adam Beckman of the Spokane Chiefs who continues to build on a spectacular season following a week in which he tallied four goals and five assists for nine points across a trio of contests helping the Chiefs extend their winning-streak to five. Registering at least one point in 24 of his last 25 appearances, that stretch includes Tuesday’s 7-6 overtime thriller versus the Portland Winterhawks in which Beckman finished with two goals and two assists to earn third-star recognition.

Also up front is Vancouver Giants right-wing Tyler Preziuso who wrapped up the week with eight points counting five goals and three assists in the most recent three wins during the club’s six-game streak. Added from the Medicine Hat Tigers in early December, Preziuso is producing just shy of a point-per-game pace since joining his new club, with recent performances including Sunday’s 7-3 win over the Kamloops Blazers where he recorded two goals and two assists to finish with a season high of four points in addition to first-star honours.

Rounding out the forward ranks is Flint Firebirds left-wing and 2020 NHL Draft hopeful Evgeniy Oksentyuk whose week counted two goals and six assists for eight points over three games as the Firebirds record win-streak reaches 10. Against the Oshawa Generals on Sunday, Oksentyuk matched a season high of four points as he came away with two goals and two assists to help guide his squad to a 5-3 road victory that saw him recognized as the game’s third star. For his efforts, Oksentyuk was also honoured as the OHL ‘On the Run’ Player of the Week.

On the blue line, Florida Panthers prospect Johnny Ludvig of the WHL leading Portland Winterhawks impressed with nine points counting two goals and seven assists over three contests. Facing the Spokane Chiefs on Tuesday, Ludvig was among the top performers as he finished with one goal and a trio of assists for a season high of four points in a 7-6 overtime decision that saw him earn second-star honours and the club clinch a post-season berth despite the loss. In all, Ludvig’s successful showing also saw him recognized as the WHL ‘On the Run’ Player of the Week.

Partnering on the back end is Everett Silvertips veteran rearguard Jake Christiansen who finished with five goals and three assists for eight points over a trio of appearances. Against the Seattle Thunderbirds on Saturday, Christiansen shined with a season high of four points including two goals and two assists that counted a helper on the eventual game-winning goal in the 5-2 road victory that kept the Tips hot with eight wins in their last 10 games.

Between the pipes, Red Deer Rebels netminder Ethan Anders impressed over two appearances as he came away with a 1-1-0-0 showing coupled with a .974 save percentage and 1.00 goals-against average. In all, Anders wrapped up the week with a combined 76 saves, a stretch that included Saturday’s 3-0 win over the Calgary Hitmen in which he turned aside 41 shots to record his first shutout of the season. For his efforts, Anders was recognized as the WHL Eli Wilson Goaltending Goaltender of the Week.
 




PJHL Pollock Division Playoffs

Kincardine Bulldogs 4 Goderich Flyers 3

Mike Fiegehen had 3 goals for the Bulldogs

Jerrid Fossold scored the game winner for Kincardine midway through the 3rd period

Kaden Hoggarth, Jeff Fritzley & Chad Treble scored for Goderich

Kincardine leads the best of 7 series; 3-1 & will host Game 5 Friday night.


Period 1
Kincardine - Mike Fiegehen (Logan Freiburger, Carson English) 18:31

Period 2
Goderich - Kaden Hoggarth (power play) (Jack Stecho, Avery Timmermans) 4:30
Goderich - Jeff Fritzley (power play) (Chad Treble, Matt Bean) 13:27
Goderich - Chad Treble (penalty shot) 16:09

Period 3
Kincardine - Mike Fiegehen (power play) (Logan Swanton) 1:00
Kincardine - Mike Fiegehen (power play) (Bryce McFadden) 1:30
Kincardine - Jerrid Fossold (Jeremy Davidson, Brett Burrows) 9:59

 

Kincardine Bulldogs vs Goderich Flyers 

Fri Feb 7 Goderich 1 at Kincardine 7
Sat Feb 8 Kincardine 0 at Goderich 2
Sun Feb 9 Goderich 2 Kincardine 7
Tue Feb 11 Kincardine 4 Goderich 3

Fri Feb 14 Goderich at Kincardine   8:30 pm

Sat Feb 15 Kincardine vs Goderich (either be in Clinton/Zurich) TBA
Sun Feb 16 Goderich at Kincardine    4:30 pm

 


Tonight

Wingham Ironmen at Walkerton Hawks
( Wingham leads the best of 7; 3-0 )
7:50 pm

 

Mitchell Hawks at Hanover Barons
( Mitchell leads the best of 7; 3-0 )
8 pm


Wingham Ironmen vs Walkerton Hawks

Fri Feb 7 Walkerton 3 Wingham  4
Sat Feb 8 Wingham 7 Walkerton  2
Sun Feb 9 Walkerton 1 at Wingham 3
Wed Feb 12 Wingham at Walkerton  7:50 pm

Fri Feb 14 Walkerton at Wingham  8 pm
Sat Feb 15 Wingham at Walkerton  8:20 pm
Sun Feb 16 Walkerton at Wingham  3:30 pm

 

Mitchell Hawks vs Hanover Barons

Fri Feb 7  Hanover Barons 4 at Mitchell Hawks 5  (OT)
Sat Feb 8 Mitchell Hawks 1 at Hanover Barons 0  (3OT)
Sun Feb 9 Hanover Barons 1 at Mitchell Hawks 6
Wed Feb 12  Mitchell Hawks at Hanover Barons  8 pm

Fri Feb 14 Hanover Barons at Mitchell Hawks     8:30 pm
Sat Feb 15  Mitchell Hawks at Hanover Barons  8 pm
Mon Feb 17 Hanover Barons at Mitchell Hawks  6:30 pm


The Mount Forest Patriots have a bye in the 1st round

 

Pollock Division Year End Awards

Top Scorer = Ryley Cribbin Mount Forest Patriots
MVP + Ryley Cribbin  Mount Forest Patriots
Goals Against Average = Devin Carson & Garrett Golley  Wingham Ironmen
Top Coach = Todd Norman  Kincardine Bulldogs
Rookie of the Year = Ryan Goetz  Hanover Barons
Top Defenseman =  Logan Swanton  Kincardine Bulldogs
Sportsmanlike = Jack Birkett  Mount Forest Patriots



Pollock Division Final Standings

Mount Forest 42 33 7 1 1 68
Wingham 42 28 9 2 3 61
Kincardine 42 24 15 0 3 51
Mitchell 42 21 14 2 5 49
Hanover 42 23 16 1 2 49
Goderich 42 8 32 1 1 18
Walkerton 42 6 33 1 2 15





PJHL Carruthers Division Quarterfinals

Orillia Terriers vs Schomberg Cougars
Thu, Feb 6   Orillia Terriers 4 Schomberg Cougars 5 (OT)
Sat, Feb 8   Schomberg Cougars 8 Orillia Terriers 4
Mon Feb 10 Orillia Terriers 5 Schomberg Cougars 3
Sat, Feb 15  Schomberg Cougars at Orillia Terriers 7:30 PM

Tue Feb 18 Schomberg Cougars at Orillia Terriers 7:30 PM
Thu Feb 20 Orillia Terriers at Schomberg Cougars 7:30 PM
Sat Feb 22 Schomberg Cougars at Orillia Terriers 7:30 PM
 


Huntsville Otters vs Alliston Hornets

Fri Feb 7 Huntsville Otters 0 at Alliston Hornets  7
Sun Feb 9 Alliston Hornets 3 Huntsville Otters 2
Fri Feb 14 Huntsville Otters at Alliston Hornets     7:30 pm
Sun Feb 16 Alliston Hornets at Huntsville Otters  2:30 pm

Wed Feb 19 Huntsville Otters at Alliston Hornets    7:30 pm
Fri Feb 21 Alliston Hornets at Huntsville Otters        7:30 pm
Sun Feb 23 Huntsville Otters at Alliston Hornets      7:30 pm

 

Midland Flyers vs Stayner Siskins

Thu Feb 06 Midland Flyers 1 at Stayner Siskins 4
Fri Feb 07   Stayner Siskins 5 at Midland Flyers  4  (OT)
Thu Feb 13 Midland Flyers at Stayner Siskins 8:10 PM
Fri Feb 14   Stayner Siskins at Midland Flyers 7:30 PM

Thu Feb 20 Midland Flyers at Stayner Siskins 8:10 PM
Fri Feb 21   Stayner Siskins at Midland Flyers 7:30 PM
Sun Feb 23 Midland Flyers at Stayner Siskins 1:30 PM


Penetanguishene Kings vs Caledon Golden Hawks

Fri, Feb 07  Caledon Golden Hawks 1 at Penetanguishene Kings 2
Sun, Feb 09 Penetanguishene Kings 3 Caledon Golden Hawks 2
Fri, Feb 14  Caledon Golden Hawks at Penetanguishene Kings 8:00 PM
Sun, Feb 16  Penetanguishene Kings at Caledon Golden Hawks  7:00 PM

Fri, Feb 21  Caledon Golden Hawks at Penetanguishene Kings 8:00 PM
Sat, Feb 22  Penetanguishene Kings at Caledon Golden Hawks    7:30 PM
Sun, Feb 23  Caledon Golden Hawks at Penetanguishene Kings 8:00 PM

 

PJHL Carruthers Division Final Standings

Alliston 42 34 4 1 3 72
Stayner 42 28 14 0 0 56
Orillia    42 25 14 0 3 53
Penetang 42 20 21 0 1 41
Caledon 42 17 22 1 2 37
Schomberg 42 17 22 1 2 37
Midland 42 14 25 0 3 31
Huntsville 42 11 30 1 0 23




Greater Metro Junior Hockey League

Niagara Whalers 11 Northumberland Stars 3

Dillon Hill had 2 goals and 4 points for Niagara


1st Period
12:30 Niagara Brendan D'Agostino  (Pavel Kotov, Nick Bisser)
13:25 Niagara Dallas Loiselle  (Maxim Antonov, Dillon Hill)
16:57 Niagara Nazar Yevlashevskiy  (Devon Ingribelli, Mitchell Rossit)
19:20 Northumberland Power Play - Davis Schmidt  (Zachariah Leonardi, Temirlan Skindirov)

2nd Period
17:42 Niagara Power Play - Maxim Antonov  (Jake Price, Matt Johns)

3rd Period
01:43 Niagara Brendan D'Agostino  (Pavel Kotov, Maxim Antonov)
03:26 Niagara Power Play - Brendan D'Agostino  (Dillon Hill, Mitchell Rossit)
07:37 Northumberland Temirlan Skindirov  (Marek Ondrasky, Pavol Kubala)
08:10 Niagara Nazar Yevlashevskiy  (Devon Ingribelli, Alex Page)
12:16 Northumberland Power Play - Marek Ondrasky  (Temirlan Skindirov, Reymand Mladenov)
13:07 Niagara Power Play - Dillon Hill  (Kellan Rosenbaum)
14:24 Niagara Power Play - Kellan Rosenbaum  (Jake Price, Brendan D'Agostino)
17:14 Niagara Dillon Hill  (Matt Johns, Mitchell Rossit)
19:41 Niagara Dmitry Chelsev  (Maxim Antonov, Nazar Yevlashevskiy)


Tonight

The Knights of Meaford are at Bradford to face the Bulls tonight

Meaford will be looking to snap a 6 game losing streak

Tomorrow night, the Knights host New Tecumseth

 

North Division

Temiscaming 40 31 8 0 1 63
Ville-Marie 40 29 8 0 3 61
Brad Bulls 41 28 12 0 1 57
Brad Rattlers 40 26 12 0 2 54
N Tecumseth 41 25 14 0 2 52
Bancroft 40 22 17 0 1 45
Almaguin 39 16 20 0 3 35
W Nipissing 41 15 25 0 1 31
S Muskoka 41 12 26 0 3 27
Meaford 39 11 27 0 1 23


South Division

St. George 40 32 8 0 0 64
Niagara 41 29 10 0 2 60
North York 41 28 11 0 2 58
Kingsville 40 27 10 0 3 57
Norberland 40 18 19 0 3 39
London 38 19 19 0 0 38
Durham 42 16 26 0 0 32
Windsor 39 13 22 0 4 30
Tottenham 39 9 27 0 3 21
Toronto 41 7 32 0 2 16





Ontario Junior Hockey League

Collingwood Colts at Buffalo Jr Sabres

The Colts are 3rd in the North Division, 4 points back of 1st place Pickering

The Jr Sabres are 3rd in the West Division  

7:45 PM

Friday, the Colts host the Aurora Tigers at the Eddie Bush Memorial Arena


Whitby Fury at North York Rangers   8 pm
Toronto Patriots at Wellington Dukes  8 pm


North Division

xPickering 49 28 17 2 2 60
Stouffville 50 25 18 4 3 57
Collingwood 49 23 16 1 9 56
Markham 49 22 23 0 4 48
Aurora 50 6 40 0 4 16
 

West Division

xOakville 49 36 7 2 4 78
xBurlington 50 33 11 3 3 72
Buffalo 48 28 14 1 5 62
Georgetown 49 22 18 4 5 53
Brantford 49 25 23 0 1 51
Milton  49 14 26 4 5 37


South Division

xJr Canadiens 50 35 9 2 4 76
xTor Patriots 48 30 14 0 4 64
xSt Michaels 51 26 18 2 5 59
North York 50 18 24 4 4 44
Mississauga 49 17 28 1 3 38
Brampton 48 15 30 2 1 33


East Division

xTrenton 51 38 10 1 2 79
xWellington 49 38 9 2 0 78
Cobourg 50 20 24 3 3 46
Whitby 49 19 26 1 3 42
Lindsay 50 5 41 1 3 14

X = clinch playoff position

 

.
WOAA Senior Hockey Playoffs

" AA " Quarterfinals

Ripley Wolves vs Durham Thundercats

Fri Feb 7     Durham Thundercats 2 Ripley Wolves 9
Sat Feb 8   Ripley Wolves 5 at Durham Thundercats 6
Fri Feb 14   Ripley Wolves at Durham Thundercats      8:30pm 
Sat Feb 15  Durham Thundercats at Ripley Wolves   7:00pm 

Sat Feb 22   Durham Thundercats at Ripley Wolves  7:00pm
Sun Feb 23   Ripley Wolves at Durham Thundercats     Time TBD
Tues Feb 25  Durham Thundercats at Ripley Wolves     8:30pm


Shelburne Muskies vs Minto 81's

Sat, Feb 8 Minto 81's 5 at Shelburne Muskies 2
Sun, Feb 9 Shelburne Muskies 2 at Minto 81's 6
Sat, Feb 15 Minto 81's at Shelburne Muskies  8pm 
Sun, Feb 16 Shelburne Muskies vs Minto 81's 7pm 

Sat, Feb 22 Minto 81's at Shelburne Muskies  8pm
Sun, Feb 23 Shelburne Muskies vs Minto 81's 7pm
Tue, Feb 25 Minto 81's at Shelburne Muskies  8pm
 

Saugeen Shores Winterhawks vs Tillsonburg Thunder

Fri Feb 7 Tillsonburg Thunder 5 at Saugeen Shores Winterhawks 4  (OT)
Sat Feb 8 Saugeen Shores Winterhawks 2 at Tillsonburg Thunder  6
Fri Feb 14 Tillsonburg Thunder at Saugeen Shores Winterhawks  8:30 pm at the Plex
Sun Feb 16 Saugeen Shores Winterhawks at Tillsonburg Thunder   7 pm

Fri Feb 21  Tillsonburg Thunder at Saugeen Shores Winterhawks  8:30 pm at the Plex
Sat Feb 22 Saugeen Shores Winterhawks at Tillsonburg Thunder   7:30 pm
Sun Feb 23 Tillsonburg Thunder at Saugeen Shores Winterhawks  4 pm at the Plex


Seaforth Centenaires vs Clinton Radars

Fri Feb 7    Seaforth Centenaires 2 at Clinton Radars  3
Sun Feb 9 Clinton Radars 1 at Seaforth Centenaires 4
Fri Feb 14  Seaforth Centenaires at Clinton Radars   8:30 pm
Sat Feb 15 Clinton Radars at Seaforth Centenaires  7:30 pm

Fri Feb 21    Seaforth Centenaires at Clinton Radars   8:30 pm
Sat Feb 22  Clinton Radars at Seaforth Centenaires   7:30 pm 
Sun Feb 23 Seaforth Centenaires at Clinton Radars   TBD


" A " Quarterfinals

Tavistock Royals 1st Round Bye
Elora Rocks 1st Round Bye


Shallow Lake Crushers vs Milverton 4 Wheel Drives

Fri Feb 7 Shallow Lake Crushers 4 at Milverton 4 Wheel Drives  7
Fri Feb 14 Milverton 4 Wheel Drives at Shallow Lake Crushers  8:30 pm
Sun Feb 16 Shallow Lake Crushers at Milverton 4 Wheel Drives  2 pm
 

Petrolia Squires vs Lucknow Lancers

Fri Feb 7 Lucknow Lancers 4 Petrolia Squires 2 
Sun Feb 9 Petrolia Squires 1 Lucknow Lancers 5
( Lucknow wins 2-0 and advances to the " A " Semifinal )

 

Final Standings

Ripley Wolves 22 19 3 0 0 0 38
Shelburne Muskies 22 17 5 0 0 0 34
Saugeen Whawks 22 16 6 0 0 0 32
Clinton Radars 22 16 6 0 0 0 32
Seaforth Centenaires 22 15 5 0 1 1 32
Tillsonburg Thunder 22 13 7 0 1 1 28
Minto 81's        22 13 8 0 0 1 27
Durham Thundercats 22 12 9 0 0 1 25

Tavistock Royals 22 9 11 0 1 1 20
Elora Rocks        22 8 13 0 1 0 17
Milverton Drives 22 5 13 0 2 2 14
Petrolia Squires 22 6 16 0 0 0 12
Lucknow Lancers 22 3 16 0 2 1 9
Sh Lake Crushers 22 2 19 0 0 1 5

 


Bluewater South Senior Boys Basketball

Walkerton Riverhawks 73 Sacred Heart Crusaders 27
Kincardine District Knights 39 John Diefenbaker Trojans 32


Senior Boys Basketball Standings 

South

Walkerton (A) 8 7 1 14
Saugeen (AA) 7 6 1 12
Kincardine (A) 8 4 4 8
J Diefenbaker (AA) 8 2 6 4
Sacred Heart (AA) 7 0 7 0


North

Georgian Bay (A) 9 8 1 16
St. Mary's (AA) 9 7 2 14
Grey Highlands (AA) 9 3 6 6
Owen Sound (AAA) 9 0 9 0




Bluewater South Junior Boys Basketball

Sacred Heart Crusaders 64 Walkerton Riverhawks 44
John Diefenbaker Trojans 46 Kincardine District Knights 36


Junior Boys Basketball Standings

South

Sacred Heart (AA) 7 7 0 14
J Diefenbaker (AA) 8 5 3 10
Saugeen (AA) 7 3 4 6
Walkerton (A) 8 3 5 6
Kincardine (A)              8 1 7 2

 
North

Owen Sound (AAA) 9 8 1 16
St. Mary's (AA) 9 7 2 14
Grey Highlands (AA) 9 3 6 6
Georgian Bay (A) 9 0 9 0



The CWOSSA Alpine Skiing & CWOSSA Nordic Ski events are scheduled for today along with CWOSSA Qualifying in Girls Volleyball

The Girls Volleyball matches are at Peninsula Shores in Wiarton for " A " and at St Mary's High School in Owen Sound for " AA ".

 

 

CWOSSA Senior Girls Volleyball Qualifiers

" A "

at Peninsula Shores District School, Wiarton

Peninsula Shores Phoenix vs Kincardine District Knights
Walkerton Riverhawks vs Bruce Peninsula Panthers

Winners advance to the Qualifying Final


" AA "

at St Mary's High School, Owen Sound

Sacred Heart Crusaders vs Grey Highlands Lions
St. Mary's Mustangs vs John Diefenbaker Trojans 

Winners advance to the Qualifying Final



CWOSSA Junior Girls Volleyball Qualifier

" A "

at Peninsula Shores District School

Georgian Bay Thunder vs  Walkerton Riverhawks 
Kincardine District Knights vs Bruce Peninsula Panthers

Winners advance to the Qualifying Final


" AA "

at St Mary's

Sacred Heart Crusaders vs Grey Highlands Lions
St. Mary's Mustangs vs Saugeen District Royals

Winners advance to the Qualifying Final




Bluewater Varsity Boys Curling

Saugeen District Royals 5 Grey Highlands 5


Varsity Boys Curling Standings

North

St. Mary's (AA) 5 4 1 0 8
Grey Highlands (AA) 6 3 2 1 7
Saugeen (AA) 5 1 3 1 3
Owen Sound (AAA) 4 1 3 0 2


South

Walkerton (A) 6 4 2 0 8
Sacred Heart (AA) 6 4 2 0 8
J Diefenbaker (AA) 6 2 4 0 4
Kincardine (A) 6 2 4 0 4




Brokerlink Insurance Grey Bruce Major Curling Finals

at Tara Curling Club  

8:15 pm

Gold 
Mike Hamer vs Scott Davidson 

Bronze
Brett McAllister vs Joey Rettinger

5th/6th
Al Hutchinson vs Pete Newton
 
Shawn Kaufman & Steve Gregg tie for 7th

 

Final Payouts

1st $ 1,200
2nd $ 800
3rd  $ 600
4th  $ 500
5th  $ 400
6th  $ 300
7th  $ 200
8th  $ 200

 

Feb 5 Semifinals

at Chesley Curling Club

High side

Mike Hamer defeated Joey Rettinger
Scott Davidson defeated Brett McAllister


Low side

Al Hutchinson beat Shawn Kaufman
Pete Newton defeated Steve Gregg 


Jan 29 Quarterfinals

at the Port Elgin Curling Club

Joey Rettinger 5 Al Hutchinson 4
Mike Hamer 5 Shawn Kaufman 1
Brett McAllister 9 Steve Gregg 5
Scott Davidson 7 Pete Newton 2



Final Regular Season Standings

Al Hutchinson........Maclean's Brewery...........Hanover      7 & 2*
Mike Hamer........................................................Port Elgin    7 & 2*
Steve Gregg....Merit Insurance........................Paisley        6 & 3*
Scott Davidson...Wark's Service Centre........Wiarton        5 & 4*
Pete Newton......................................................Kincardine    4 & 5*
Brett McAllister...West Grey Premium Beef....Chesley       4 & 5*
Shawn Kaufman................................................Walkerton    4 & 5*
Joey Rettinger....................................................Tara              4 & 5*

Don Bartley...Absalute Automotive.................Tara              2 & 7
Adam Alpaugh....................................................Tara              2 & 7

* = clinched playoff berth




Regular Season Scores

Nov 6
at Port Elgin Curling Club
Mike Hamer 7 Don Bartley 2
Joey Rettinger 7 Pete Newton 6
Al Hutchinson 7 Brett McAllister 5
Adam Alpaugh 7 Scott Davidson 6
TBA Steve Gregg vs Shawn Kaufman


Nov 13
at Kincardine  
Mike Hamer 7 Shawn Kaufman 2
Pete Newton 8 Brett McAllister 3

at Tara 
Don Bartley 7 Joey Rettinger 1
Al Hutchinson 8 Adam Alpaugh 4
Scott Davidson 8 Steve Gregg 3


Nov 20
at Chesley 
Brett McAllister 7 Don Bartley 5
Steve Gregg 7 Al Hutchinson 4

at Tara 
Mike Hamer 9 Joey Rettinger 8
Pete Newton 8 Adam Alpaugh 5
Scott Davidson 9 Shawn Kaufman 6


Nov 27
at Chesley
Brett McAllister (West Grey Premium Beef) 10 Joey Rettinger 5
Steve Gregg (Merit Insurance) 7 Pete Newton  6
Al Hutchinson (Macleans Brewery) 9 Shawn Kaufman 4

at Tara 
Scott Davidson (Wark Service Centre) 7 Mike Hamer 6
Don Bartley (Absalute Automotive) 7 Adam Alpaugh  3


Dec 4
at the Port Elgin Curling Club
Mike Hamer 4 Brett McAllister (West Grey Premium Beef)  3
Joey Rettinger 8 Adam Alpaugh 1

at the Paisley Curling Club
Al Hutchinson (McLeans Brewery) 7 Scott Davidson (Wark Service Center) 2
Steve Gregg (Merit Insurance) 7 Don Bartley (Absalute Automotive) 3
Pete Newton 7 Shawn Kaufman 6


Dec 11
at Paisley  
Al Hutchinson 8 Mike Hamer 2
Steve Gregg 6 Joey Rettinger 0
Scott Davidson 7 Pete Newton 1

at Walkerton  8 pm
Shawn Kaufman 9 Don Bartley 8
Adam Alpaugh 4 Brett McAllister 3


Dec 18 ppd
at Chesley  
Mike Hamer vs Adam Alpaugh
Brett McAllister vs Steve Gregg


at Tara  ppd
Don Bartley vs Scott Davidson
Joey Rettinger vs Shawn Kaufman
Al Hutchinson vs Pete Newton


Jan 8
at the Chesley Curling Club:
Steve Gregg 9 Brett McAllister 4
Mike Hamer 7 Adam Alpaugh  5

at the Tara Curling Club:
Al Hutchinson 6 Pete Newton 3
Shawn Kaufman 6 Joey Rettinger 5
Scott Davidson 9 Don Bartley 4

at the Paisley Curling Club:
Shawn Kaufman 7 Steve Gregg 5

Jan 15
at Kincardine 
Mike Hamer 10 Pete Newton 0
Brett McAllister 9 Shawn Kaufman 5

at Tara 
Al Hutchinson 6 Don Bartley 3
Joey Rettinger 9 Scott Davidson 4
Steve Gregg 9 Adam Alpaugh 4

Jan 22
at Paisley
Mike Hamer 7 Steve Gregg 5
Pete Newton 5 Don Bartley 3


at Chesley 
Joey Rettinger 8 Al Hutchinson 1
Brett McAllister 8 Scott Davidson 3
Shawn Kaufman 6 Adam Alpaugh 3



share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc