98 The Beach

98 The Beach


Thursday, January 10, 2019

Attack Win + Plenty of Curling

Owen Sound | by Fred Wallace  

Jan 10/19 Bayshore Morning Sports


Ontario Hockey League

Owen Sound Attack 4 Kitchener Rangers 3
Sault Ste Marie Greyhounds 4 Sarnia Sting 2
Saginaw Spirit 3 Hamilton Bulldogs 1


Attack 4 Rangers 3

Netminder Mack Guzda made 35 saves as the Attack hung on to shade the Rangers.
Guzda was particularly solid in the 3rd period when Kitchener outshot Owen Sound 18-4.

The Attack were aided by a couple of " firsts ".

CHL Import Manuel Alberg scored his 1st career goal to open the scoring for Owen Sound while the eventual game winner was scored by defenceman Andrew Perrott who notched his first of the year and his first with the Attack since being acquired last week in a deal with London.

The victory came on the heels of an active day in the trade marker for Owen Sound who made 2 transactions including a multi player swap with Guelph that Owen Sound shed some of their top talent.

Brady Lyle on a power play & Kaleb Pearson had the other markers for the Attack who have won 2 in a row and now head off to Erie this weekend for their annual doubleheader against the Otters ( 6:30 pm Friday & Saturday on 560 CFOS with Kia of Owen Sound-Terry's Trailer Service Bearadio )

Jonathan Yantsis scored twice for Kitchener, with both markers being set up by Greg Meireles.

The other Ranger marker came off the stick of Joseph Garreffa who always performs well in Owen Sound. Garreffa has 3 goals in 3 games this year against Owen Sound & has 8 in his career against the Attack.

The loss for the Rangers was their 3rd straight, all of which were on the road.

Friday, Kitchener will host former Attack players Sean Durzi, Markus Phillips, Zachary Roberts & Nick Suzuki who are all members of the new look Guelph Storm.


The Ontario Hockey League Trade Deadline is at noon on Thursday


1st Period
1, Owen Sound, Alberg 1 (Perrott), 9:29. 
2, Owen Sound, Lyle 8 (Dudas, McMaster), 15:18 (PP). 
3, Kitchener, Jonathan Yantsis 27 (Greg Meireles), 19:03. 
4, Owen Sound, Pearson 8 (McMaster, Woolley), 19:26. 
Penalties-Donovan Sebrango Kit (delay of game), 13:42.

2nd Period
5, Kitchener, Jonathan Yantsis 28 (Greg Meireles), 1:13. 
6, Owen Sound, Perrott 1 (Lyle, Caruk), 14:45. 
Penalties-Jonathan Yantsis Kit (tripping), 11:19.

3rd Period
7, Kitchener, Joseph Garreffa 13 (Kyle Gentles, Stepien), 10:30. 
Penalties-Seed Os (slashing), 4:34; Bourque Os (interference), 8:15; Donovan Sebrango Kit (check from behind), 17:21.

Shots on Goal
Kitchener 8-12-18-38
Owen Sound 9-8-4-21

 

Goalies

Kitchener, Pfeil 5-5-1-0 (9 shots-6 saves); Richardson 12-15-2-0 (12 shots-11 saves). 
Owen Sound, Guzda 13-10-1-1 (38 shots-35 saves).

 

Power Play Opportunities
Kitchener 0 / 2; 
Owen Sound 1 / 3.

Referees-Mike Marley (31), Ben Wilson (32).
Linesmen-Kevin McArthur (47), Dustin McCrank (68).

Attendance - 2,788
 


Greyhounds 4 Sting 2

Ryan Roth scored twice for the Greyhounds who remain 1st in the West Division by 1 point over Saginaw.

Cole MacKay and Morgan Frost  also scored for Sault Ste Marie.

Brayden Guy had both Sting goals as Sarnia suffered their 5th straight loss



Spirit 3 Hamilton 1

The Spirit extended their winning streak to 7 games as defenceman Bode Wilde scored the game winner 

Jake Goldowski and Justin Murray also scored for Saginaw who have picked up at least a point in 12 straight games.

Logan Morrison had the lone goal for Hamilton.


The Ontario Hockey League Trade Deadline is today at noon


Tonight

Guelph Storm at Niagara IceDogs, 7 p.m.
Mississauga Steelheads at North Bay Battalion, 7 p.m.
Oshawa Generals at Peterborough Petes, 7:05 p.m.
Flint Firebirds at Windsor Spitfires, 7:05 p.m.
Sudbury Wolves at Barrie Colts, 7:30 p.m.

Friday & Saturday,Owen Sound will be at Erie to face the Otters

You can hear both games live on 560 CFOS with Terry's Trailer Service-Kia of Owen Sound Bearadio

Bearadio is brought to you in part by Todd & Associates

 

WESTERN CONFERENCE

London Knights         37 26 6 4 1 57
Sault Greyhounds     40 25 10 4 1 55
Saginaw Spirit            40 25 11 2 2 54
Guelph Storm            39 20 12 3 4 47
Owen Sound Attack 40 22 15 1 2 47
Sarnia Sting               42 18 17 5 2 43
Windsor Spitfires      40 18 19 2 1 39
Kitchener Rangers    40 17 20 3 0 37
Erie Otters                  39 16 21 1 1 34
Flint Firebirds             41 7 32 2 0 16


EASTERN CONFERENCE

Ottawa 67's                40 29 7 3 1 62
Niagara IceDogs        38 23 9 6 0 52
Oshawa Generals      40 23 15 2 0 48
Sudbury Wolves         38 21 14 2 1 45
Peterborough Petes   39 22 16 0 1 45
North Bay Battalion    40 19 18 1 2 41
Miss Steelheads         39 18 17 3 1 40
Hamilton Bulldogs      41 18 19 3 1 40
Barrie Colts                  39 18 20 1 0 37
Kingston Frontenacs  40 11 28 1 0 23
 


Kia CHL Top 10 Rankings (Week 16)

Prince Albert Raiders (35-4-0-1)
Rouyn-Noranda Huskies (32-7-0-1)
Ottawa 67's (29-7-3-1)
Everett Silvertips (31-8-1-1)
Drummondville Voltigeurs (30-8-1-0)
London Knights (26-6-4-1)
Halifax Mooseheads (28-8-2-1)
Baie-Comeau Drakkar (28-9-2-1)
Niagara IceDogs (23-9-6-0)
Charlottetown Islanders (25-10-2-1)

Honourable Mention:

Sault Ste. Marie Greyhounds (24-10-4-1)
Saginaw Spirit (24-11-2-2)
Moose Jaw Warriors (21-9-5-1)




PJHL Pollock Division

Wingham Ironmen 3 Mitchell Hawks 1

Jamie Huber scored twice for the Ironmen

Jamie Brock made 31 saves for Wingham who lead the Pollock Division standings


Period 1
Wingham - Jamie Huber (Parker Gibbings) 17:17

Period 2
Wingham - Shane Vollmer (power play) (Parker Gibbings, Carter Collinson) 7:55
Wingham - Jamie Huber (power play) (Carter Collinson, Parker Gibbings) 13:36
Mitchell - Jake Finlayson (Brett Denny) 19:45

Period 3
(no scoring)


Tonight

Carruthers Division

Caledon Golden Hawks at Schomberg Cougars 7:30 pm
Midland Flyers at Stayner Siskins   8:00 pm


POLLOCK DIVISION STANDINGS

Wingham 35 26 6 2 1 55
Mount Forest 35 25 9 1 0 51
Kincardine 37 20 14 1 2 43
Hanover 36 13 18 2 3 31
Walkerton 36 10 19 3 4 27
Mitchell 35 11 22 1 2 25
Goderich 35 8 23 1 3 20


CARRUTHERS DIVISION STANDINGS

Stayner 35 26 5 2 2 56
Caledon 35 23 9 2 1 49
Alliston 33 22 9 1 1 46
Orillia    33 16 14 1 2 35
Midland 33 15 15 2 1 33
Penetang 35 14 18 1 2 31
Huntsville 36 11 22 2 1 25
Schomberg 32 9 18 2 3 23

 

 

Greater Metro Junior Hockey League

Ville Marie Pirates 8 Bradford Bulls 4


Tonight

South Muskoka Shield at Knights of Meaford   7:30 pm
Ville Marie Pirates at New Tecumseth Civics  7:30 pm
Ottawa Sharpshooters at Temiscaming Titans   8:30 pm



North Division Standings

Bradford Rattlers 27 24 2 0 1 49
Ville-Marie          30 23 7 0 0 46
Temiscaming    30 20 8 0 2 42
Almaguin          29 17 12 0 0 34
Meaford            30 16 13 0 1 33
New Tecumseth 31 14 14 0 3 31
West Nippissing 30 13 14 0 3 29
Bradford Bulls 28 11 14 0 3 25
South Muskoka 30 11 17 0 2 24
Ottawa              21 3 17 0 1 7


South Division Standings

St. George 32 29 3 0 0 58
Tillsonburg 30 23 6 0 1 47
Windsor 32 21 10 0 1 43
Kingsville 33 19 13 0 1 39
North York 32 18 13 0 1 37
Niagara-Lake 31 16 14 0 1 33
Niagara 31 15 15 0 1 31
Northumberland 28 13 15 0 0 26
Tottenham 32 11 17 0 4 26
Oshawa 28 11 17 0 0 22
Toronto 31 7 22 0 2 16
London 31 3 26 0 2 8




Bluewater Girls Hockey

Grey Highlands Lions 3 Kincardine District Knights 0

Both the Lions and Lady Knights are 2 & 2 on the season
 

 

Girls Hockey Standings

St. Mary's (AA) 4 4 0 0 8
Owen Sound (AAA) 4 3 0 1 7
Grey Highlands (AA) 4 2 2 0 4
Kincardine (A)             4 2 2 0 4
Sacred Heart (AA) 3 1 2 0 2
Walkerton (A) 3 0 2 1 1
Saugeen (AA) 4 0 4 0 0





Bluewater Boys Hockey

Owen Sound District Wolves 10 Walkerton Riverhawks 3

Zac Nicol, Luke Grimoldby, Keegan McIlmoyle & Graham Gatema all scored twice for the Wolves


Sacred Heart Crusaders 7 Kincardine District Knights 1

The Crusaders lead the Boys Division at 7 & 0


Boys Hockey Standings

Sacred Heart (AA) 7 7 0 0 14
Kincardine (A) 6 4 1 1 9
Owen Sound (AAA) 6 2 4 0 4
St. Mary's (AA) 5 1 3 1 3
Walkerton (A)              6 0 6 0 0



Bluewater South Senior Boys Basketball

Kincardine District Knights 57 Saugeen District Royals 32

The senior Knights move to .500 at 3 & 3

 


Senior Boys Basketball Standings

South

Walkerton (A)  5 5 0 10
J Diefenbaker (AA) 5 4 1 8
Kincardine (A)              6 3 3 6
Saugeen (AA) 6 1 5 2
Sacred Heart (AA) 4 0 4 0


North

St. Mary's (AA) 6 5 1 10
Owen Sound (AAA) 5 4 1 8
Grey Highlands (AA) 6 4 2 8
Georgian Bay (A) 7 3 4 6
Bruce Peninsula (A) 6 2 4 4
Peninsula Shores (A) 6 0 6 0




Bluewater South Junior Boys Basketball

Saugeen District Royals 46  Kincardine District Knights 35

The Junior Royals improve to 5 & 1
 

Junior Boys Basketball Standings

South

Walkerton (A) 5 5 0 10
Saugeen (AA) 6 5 1 10
Sacred Heart (AA) 4 2 2 4
Kincardine (A)              6 1 5 2
J Diefenbaker (AA) 5 0 5 0
 

North

St. Mary's (AA) 4 3 1 6
Grey Highlands (AA) 4 3 1 6
Georgian Bay (A) 4 2 2 4
Owen Sound (AAA) 4 0 4 0





Ontario Masters Curling 

at Ingersoll

The Al Hutchinson rink from the Paisley Curling Club is 1 & 1 after the opening day

Hutchinson lost his opener 8-2 to the Lawton rink of Oakville

In the nightcap, Hutchinson defeated the Ottawa Hunker rink 9-4.

The Hutchinson rink includes Don Shane, Les Shane & Gary Cobean

Today, the Paisley Curling Club will play at 1 this afternoon against the unbeaten Norton rink from Oshawa




Brokerlink Insurance Grey Bruce Major Curling League

Brett McAllister of West Grey Premium Beef defeated Al Hutchinson from Ram Promotional to claim 1st place in the regular season.

Both rinks concluded the 8 game round robin at 6 & 2.

Joey Rettinger and Wade Walsh tied for 8th place. 

A tie breaker will take place Monday night at 7 at Blue Water Curling Club for the final playoff spot

1. Brett McAllister
2. Al Hutchinson
3. Don Bartley
4. Scott Davidson
5. Shawn Kaufman
6. Mike Hamer
7. Steve Gregg
T8 Joey Rettinger and Wade Walsh 



Bluewater Girls Curling

Saugeen District Royals 5 Sacred Heart Crusaders 3
 

Girls Curling Standings

Saugeen (AA) 5 5 0 0 10
Grey Highlands (AA) 5 4 1 0 8
Kincardine (A)              5 1 3 1 3
Sacred Heart (AA) 6 1 4 1 3
Walkerton (A) 5 1 4 0 2

 

Bluewater Boys Curling

Saugeen District Royals 9 Sacred Heart Crusaders 2


Boys Curling Standings

South

Saugeen (AA) 5 5 0 0 10
J Diefenbaker (AA) 5 3 2 0 6
Kincardine (A)              4 2 2 0 4
Sacred Heart (AA) 6 0 6 0 0


North

Georgian Bay (A) 4 3 0 1 7
St. Mary's (AA) 4 2 1 1 5
Owen Sound (AAA) 3 1 2 0 2
Grey Highlands (AA) 3 0 3 0 0




Wednesday Morning Ladies Bowling League

The Bread Depot 5 Krueger Custom Steel 2

Grey Bruce patio Enclosures 5 Ron Downs at Royal LePage 2

Peggy Quinlan had the high single at 208 & also rolled the high triple at 503




Owen Sound Futsal

Under 10

Absalute Automotive 6 KIA of Owen Sound, 3
CSN VR Collision 4 Grey Motors Mazda 0


Absalute Automotive 6 KIA of Owen Sound, 3

Goal scorers for Absalute were; Ben D. 1, Meridyth French 1, Ronan Beyer 2, and Vincent Johnson 2.
Goal scorers for KIA were; Rylan Shannon 1, Brody McGregor 1, and Aidan Fligg 1.


CSN VR Collision 4 Grey Motors Mazda 0

Goal scorer for CSN VR Collision was, Emmett Schipprack 4.





Hockey Notes

Bruce Peninsula Minor Hockey is hosting Hockey Day on Saturday at the Wiarton Arena. 

>

The Saugeen Shores Winterhawks of the WOAA Senior Hockey League will honour former Captain Greg Thede during their home game tomorrow night in a pre-game ceremony prior to their game against the Elora Rocks

Thede is a seven-time W.O.A.A. Sr. "AA" champion, winning three championships during stops with Durham and Elora prior to coming home to play with the Winterhawks in 2007.

Thede was named the first captain in Winterhawks history, leading the team to four championships in his 11 seasons.

The game is scheduled for 8:30 p.m. at The Plex in Port Elgin
 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc